Uczestnicy debaty wskazywali wagę współdziałania w obszarze badań i wykorzystania AI, choćby takiego jakim jest wspólna inicjatywa ministerstwa i uczelni wyrażona w organizacji Forum AI. Może ona służyć także zwiększeniu udziału kobiet w pracach badawczych poświęconych AI. Jak zgodnie podkreślali uczestnicy debaty, kobiet w tym obszarze nauki jest ich zdecydowanie za mało, choć na uczelniach technicznych studiują z powodzeniem i sukcesami. – Aby tak się stało musimy dokonać systemowych zmian w edukacji przedmiotów ścisłych chłopców i dziewczynek już na etapie szkoły podstawowej.
Koło naukowe SmartMat z wyróżnieniem w konkursie „StRuNa”
- Złożona w konkursie aplikacja Małopolski jest swego rodzaju strategią rozwoju przedsiębiorczości na najbliższe lata.
- W spotkaniu uczestniczyła też dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej dr hab.
- Galicyjska 9 odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Uczelni “Małopolska przyszłości”.
- Jest laureatem nagrody naukowej Ministra Infrastruktury RP (2008) oraz nagrody naukowej Rektora PK (2009), został odznaczony Honorową Odznaką PK (2013) oraz Medalem „Zasłużony dla PK” (2022).
- W sumie dotąd nagrodziła 190 studentów i doktorantów, którzy otrzymali stypendia o łącznej wartości blisko 900 tys.
(„Na kuracjach, na wywczasach… czyli gdzie leczyli się i wypoczywali Krakowianie przeszło sto lat temu?”). W kolekcji „Cracoviana” znajdują się także książki dotyczące terenów zieleni, które ukazują zarówno historię, jak i zmiany oraz planowanie plinko co to tego typu przestrzeni („Zieleń Krakowa”). Szóste zagadnienie („Plany konkursowe i projekty”) dotyczy znajdujących się w kolekcji „Cracoviana” licznych prac poświęconych przedsięwzięciom architektonicznym i urbanistycznym, które miały miejsce w Krakowie na przełomie XIX i XX w. Są to plany i projekty, wydawnictwa teoretyczne oraz opracowania związane z licznymi konkursami architektonicznymi, które popularne były zwłaszcza w dwudziestoleciu międzywojennym.
Badacze z PK otrzymali ministerialne stypendia dla wybitnych młodych naukowców
Do tradycji konferencji na temat sztuki ogrodowej i dendrologii historycznej należy sesja studentów i młodych naukowców (doktorantów). Mieli oni okazję w drugim dniu spotkania zaprezentować własne osiągnięcia. Tę część rozpoczął Bartłomiej Lew (absolwent PK; Grupa BIG, Kopenhaga), który pokazał wizjonerskie projekty duńskiej firmy BIG, zajmującej się tworzeniem zrównoważonych przestrzeni miejskich. Autorzy najciekawszych wystąpień w tej części konferencji zostali uhonorowani nagrodami i wyróżnieniami.
Będzie ono realizowane w ramach projektu Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej (NSMET), którego liderem jest Politechnika Krakowska. Unikatowa aparatura badawcza pozwoli na wykonywanie w Polsce najdokładniejszych pomiarów współrzędnościowych świata. Gala Logistyki, Transportu i Produkcji 2024 to wydarzenie, które gromadzi kluczowe osoby z branży TSL (branża TSL obejmuje trzy sektory – transport, spedycję oraz logistykę). Stanowi ona swego rodzaju branżowe święto, podczas którego ogłaszani są zwycięzcy programów badawczych – takich jak Operator Logistyczny Roku, Lider Logistyki, Supply Chain Designer, Produkt Innowacyjny czy Green Designer. Gala to jednak nie tylko moment wręczenia nagród dla najlepszych firm z branży TSL i podsumowania kolejnego roku pracy, ale także okazja do networkingu. Przestrzeń zaprojektowano w duchu zrównoważonej urbanistyki, promując m.in transport zbiorowy, wsparcie lokalnych producentów czy zastosowanie rozwiązań zielono-niebieskiej infrastruktury.
Politechnika Krakowsko badania nad zastosowaniem wodoru do tłokowych silników spalinowych prowadzi od lat 80. Opracowaniem instalacji do wykorzystywania odpadowego wodoru do celów energetycznych i skonstruowaniem przemysłowych silników zasilanych wodorem, przeznaczonych do współpracy z generatorami. Zastosowanie wodoru w silnikach pojazdów samochodowych stanowi następny krok w pracach zespołu z katedry Pojazdów Samochodowych. Prezentację rozpoczął mini-wykład prof. Marka Brzeżańskiego na temat zastosowania wodoru jako paliwa przyszłości w motoryzacji oraz prac, które w tym obszarze prowadzą naukowcy PK. Następnie w laboratorium Katedry Pojazdów Samochodowych Politechniki Krakowskiej odbyło się uruchomienie i pokaz działania tłokowego silnika spalinowego przystosowanego do zasilania wodorem. W celach badawczych naukowcy PK poddali adaptacji do zasilania wodorem 5-cylindrowy, przemysłowy silnik Scania.